Co je zvěřina zač?
Zjednodušeně řečeno sem patří zvěř, která byla ulovena ve volné přírodě.
Maso má díky pestré a přirozené stravě zvířat jinou strukturu, než zvířata z velkochovů. Zároveň je podstatně vyzrálejší, než třeba u narychlo vykrmeného skotu.
Divoká zvířata chovaná v zajetí, která mají mnohdy i nedostatek pohybu a bývají krmena průmyslovým krmivem, by tak neměla být označována za zvěřinu.
Dnes už však vzniká i spousta farem, které sice zvěř chovají v zajetí, ale snaží se jí dopřát co možná nejpřirozenější život.
Konkrétně jde třeba o daňky, jeleny, zajíce, kachny nebo divoká prasata.
Největší výhody zvěřinového masa
Díky výše zmíněným důvodům je zvěřina nejblíže masu, které tvoří přirozenou stravu vlků. Dříve byla dokonce konzumace tohoto masa považována za slavnostní okamžik vyšších společenských vrstev a určitý punc výjimečnosti si zvěřina udržela dodnes.
Jedná se o velmi výživné, a zároveň lehce stravitelné maso, obsahující spoustu minerálních látek.
Když ho srovnáme třeba s hovězím, zvěřina může mít až o 40 % méně kalorií, bohatá je naopak na kvalitní bílkoviny, vitamíny skupiny B, železo, draslík, fosfor nebo zinek.
„Béčko“ je důležité pro správné fungování metabolismu a činnost nervové soustavy, železo pro efektivní přenos kyslíku v krvi nebo termoregulaci, zinek pak podporuje zejména imunitní systém.
Zvěřina pro lidi vs zvěřina pro krmné účely
Tady je fér se na chvilku zastavit a přiznat si důležitou věc. Ačkoliv je zvěřina, která je určena pro lidi, jedním z nejkvalitnějších zdrojů masa, nedá se srovnávat s tou pro krmné účely zvířat, tedy i psů.
A to z jednoduchého důvodu - zvěřinové maso je poměrně drahé, a proto průmyslově zpracované směsi pro krmení psů obsahují spíše nadrcené odřezky a droby. Jelení steak v běžné cenové hladině nečekejte.
Tím ale neříkám, že byste se mu měli automaticky začít vyhýbat. Ale spíše to mít na paměti a přidávat jej občas do misky jako zpestření večeře, místo využívání jako základu jídelníčku.
Jen z prověřených zdrojů!
Případně si sehnat čistou svalovinu… :) Tady si ale určitě dávejte pozor na zvýšené riziko různých chorob a parazitů, kteří se v mase mohou objevit.
Proto si prosím důkladně prověřujte, odkud maso odebíráte! Mělo by určitě projít veterinární kontrolou, která tyto rizika eliminuje. Zkrmovat darované maso od kamaráda myslivce v tomto případě nemusí být zrovna nejlepší nápad.
Výživová hodnota
Díky většímu množství druhů, které pod zvěřinu spadají, je potřeba si dávat pozor na jejich konkrétní výživové hodnoty, zvlášť, pokud máte psa na dietě.
Pro lepší představu:
- jelen, daněk a srnec se blíží hodnotám hovězího masa
- kachna s bažantem hodnotám slepičího masa
- zajíc hodnotám králičího masa
- divočák hodnotám tučnějšího vepřového masa
Pro vybíravé psy i alergiky
Zvěřina má obrovskou výhodu toho, že nedráždí imunitní systém. Díky tomu se u psů krmených tímto druhem masa téměř neobjevují alergické reakce, popřípadě jen velmi zřídka.
Své místo si najde i u psích gurmánů, kteří si rádi a s oblibou vybírají, co budou jíst a co ne. Zvěřina je cítit trošku jinak, než maso z tradičních velkochovů a hlavně většině psů ohromně chutná… Pokud už tak nevíte kudy kam a vašemu chlupáči nic nechutná, se zvěřinou pravděpodobně zabodujete.
Krom toho se využívá i pro rozkrmení psů po operaci nebo náročné nemoci.
Sepsal Radek
IG https://www.instagram.com/greenmind.cz/
Přečti si články o dalších druzích masa: