Trávicí obtíže všichni známe
Obvykle to nebývá nic vážného, ale přesto nás dokáží pěkně potrápit. Určitě není na místě je podceňovat a měli bychom odhalit příčinu, abychom se jí do budoucna pokusili předejít a abychom obtíže co nejlépe zvládli.
Nejobvyklejšími důvody, proč mají kočičky právě tyto problémy může být:
Nevhodné krmivo
Takové krmivo, které složením úplně neodpovídá tomu, co kočka dokáže trávit. Můžeme to myslet dobře, chceme kočičce přilepšit, přesto bychom bez základních znalostí o kočičím jídelníčku neměli experimentovat!
U kočiček, které chodí ven asi úplně neohlídáme, co kde zbaští, ale u těch domácích bychom jídelníček měli pečlivě hlídat. Doporučuji si i přečíst mé předešlé články, kde píši a popisuji, co a v jakém množství by kočka v ideálním případě měla a neměla přijímat a proč.
Otrava
Stane se to hned a stává se to bohužel poměrně často. Ať už doma, kde kočička olízne třeba jedovatou kytku nebo venku. Tady na ní čeká plno nástrah jednak v podobě nejrůznějších chemikálií, ke kterým by se ideálně neměla ani přiblížit a bohužel i v podobě škůdců a lidí, co se ubližováním zvířátek baví a dělají to záměrně. Na důvod tohohle jednání se mě neptejte, nikdy jsem ho nepochopila.
Doma otravě předejdeme snáz. Můžeme eliminovat množství jedovatých kytek. Můžeme dávat pozor, abychom všechny nebezpečné chemikálie měli zavřené a uklizené tak, aby se k nim kočička nedostala. Ohlídat tohle venku je opět mnohem náročnější. Můžeme se ale alespoň naučit poznat primární znaky, které ukazují na to, že s kočičkou není něco v pořádku a že mohlo dojít k otravě.
Takové příznaky mohou být:
- průjem
- zvracení
- pěna u tlamičky
- neobvyklé a apatycké chování
Příliš chutné krmivo
Ano, i toto může být příčina trávicích obtíží. Zejména pak, je-li ho větší množství. Často se můžeme setkat s tím, že kočičce tolik chutná, že zhltne celou mističku rychle, krmení ani pořádně nerozkousá a problém je na světě.
V tomto případě bych doporučila:
- hladovku
- poté postupně přidávat malé množství méně výživného krmiva jako je rýže
- po 2 až 3 dnech je možné přejít na masitou stravu. Doporučila bych ze začátku dietnější druhy masa a pokrájela bych je na malé kousky, aby nedošlo ke zhltání celých kusů.
Přechod na nové (kvalitnější) krmivo
Přecházíme-li z méně kvalitního krmiva na kvalitnější (ať už z levných, nekvalitních granulí na nějaké kvalitnější, nebo z granulí na barf), může dojít ke trávicím obtížím.
Proto doporučujeme tento postup dělat pozvolna a pomalu. Je vhodné ze začátku třeba míchat stávající krmivo s tím novým. Postupně ubírat na množství původního a až po pár dnech přejít kompletně na novou stravu. Nebude to pro organismus takový šok.
O přechodu z granulí na barf jsem také psala článek, proto pokud tento problém nyní řešíte, doporučuji si ho přečíst. Rozhodně si ale nemyslím, že tento důvod by nás měl vézt k tomu, abychom na kvalitnější krmivo, nebo barf nepřecházeli. Možné riziko obtíží z dlouhodobého hlediska je mnohem menší, než při nesprávném a nekvalitním krmení kočiček.
Vykašlávání chlupů
Vykašlávání chlupů je naprosto běžná věc u osrstěných koček a nelze mu nijak předcházet. To, že může vyvolat zvracení taktéž není nic neobvyklého a není třeba z toho mít strach.
Návštěva veterináře není vždy nutná a ve většině případech byl doporučila počkat, jestli se problém nevyřeší i bez něj. Kočička by měla mít pár dní dietu a klidový režim. Pokud by problém přetrvával, pak by byla návštěva veterinární ordinace na místě.
Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a že se vám článek líbil a snad i pomohl.
Karolína, Popelka, Matýsek
IG https://www.instagram.com/karolchuchvalkova/
Přečti si další články o BARFování kočiček
- Jak BARFovat kotě
- Jak zvládnout krmení kočiček na cestách
- Co patří do kočičí misky
- Proč je pro kočky důležitý taurin
- Jak poznat a řešit nadváhu či podváhu u koček
- Tipy na vyvážené jídelníčky koček