Přesně tyhle otázky si pokládá většina lidí, kteří by rádi začali krmit psa BARFem, ale nejsou si jistí. Já si taky nebyl a řešil jsem to samé. Díky spoustě volně přístupným zdrojům a konzultacím s odborníky z Vetamixu jsem nakonec přišel na to, že na tom vlastně nic není. Chce si to jen zjistit základní informace a používat selský rozum.
Proč jsem se rozhodl přejít na BARF?
Vždycky dám raději přednost čerstvým surovinám, než polotovarům a granulím. Na obalu může být napsána krásná pohádka o původu a výrobě, doplněná nádhernou fotkou šťastného psa a vy tomu můžete věřit, nebo nemusíte. Naproti tomu máte kus masa s čerstvou zeleninou a ovocem, bez konzervantů a dalších chemických „vylepšovátek“. Co byste si vybrali vy?
Moje dvě borderky mě doprovází v podstatě na každém kroku a jsou ve velké zátěži, ať už jde o různé tréninky, závody nebo třeba horskou turistiku. A chci pro ně to nejlepší, aby měly dostatek kvalitních živin, díky kterým budou mít dost síly a nebudou je zbytečně zatěžovat. U granulí to ohlídat nedokážu, a tak jsem se rozhodl, že přejdu na BARF.
První výsledek vidím už po pár dnech. A tím je vysoká stravitelnost. Po granulích, ať už byly jakkoliv kvalitní, měly holky celkem velké bobky. Teď na BARFu? Něco málo vyloučí, aby se neřeklo. Nechci krmit něčím, co jen projede trávicím traktem jak na tobogánu.
Největší strašáci při přechodu na BARF
Už jsem to zmiňoval v úvodu, plno lidí váhá s přechodem kvůli obavám, jestli to zvládnou a jaké to bude. V horším případě se do toho vrhnou bez jakýchkoliv informací a začnou experimentovat. Na živém psovi. Zákonitě mu tím často úplně rozhodí trávicí systém, nedodávají důležité prvky a diví se, že to nefunguje.
Vzdělání je to první, do čeho byste se při pomyšlení na BARF měli vrhnout a nasát co nejvíce informací od co největšího počtu lidí. Od známých, kteří už s BARFem mají zkušenosti, přes veterináře, až po odborníky. Pak už si na to budete schopni vytvořit vlastní názor a od každého si vzít to, co vám přijde nejlepší.
Zvládnu psovi dodat všechny potřebné živiny?
Tohle je věc, které jsem se osobně bál asi nejvíce. Abych to měl všechno
- správně vyvážené,
- pestré
- a holkám nic nechybělo.
A tak jsem začal pátrat po informacích, číst knížky, oslovovat kamarády, až jsem měl hovor s panem Ing. Milanem Soukupem z Vetamixu, který mi všechny prvotní obavy vyvrátil a vysvětlil, jak začít.
Podle něj bychom se neměli až tak upínat na tabulky s přesnou váhou na gram přesně, nedělat z toho vědu sestavováním detailních jídelníčků a každou porci nezasypávat tisíci druhy práškových doplňků. Používat především selský rozum a sledovat svého psa.
Pořád to ale nejde dělat úplně punkově, chce se to držet základních principů. Já teď připravuji holkám večeři v přibližném poměru 70:30 masa a přílohy.
- V těch 70 % je jak svalovina, která tvoří většinu, tak vnitřnosti a kosti, kterými krmnou dávku doplňuji.
- Příloha (30 %) se pak skládá hlavně z čerstvé zeleniny a ovoce, doplněné trochou rýže.
A vitamíny? Pokud znáte nutriční složení surovin, které psovi podáváte, můžete jednoduše pokrýt jejich denní příjem z nich. Nejste si tím natolik jistí? Pak existují různé doplňky potravy, kterými je můžete doplnit. Opět je nejdůležitější sledovat svého psa a přizpůsobovat krmnou dávku jeho aktuálním potřebám.
Určitě nemusíte stát se zkumavkou v kuchyni každý večer, abyste měli dokonale vyváženou večeři. Důležité je podávat pestrou a vyváženou stravu v delším horizontu - jednoho měsíce.
Jaké maso kupovat a odkud ho vzít?
Není potřeba kupovat maso určené pro lidskou spotřebu. Teda jako určitě to není špatně, jen byste se asi nedoplatili a vzhledem k trávicímu systému psa je to i zbytečné.
Krmné maso seženete za daleko výhodnější ceny a pokud prošlo veterinární kontrolou, nemusíte se ničeho bát.
Kde ho vzít? Na trhu je několik firem, které se soustředí přímo na BARF (nejen) pro psy. Můžete si tak objednat všecko potřebné na jednom místě.
Na cestování se pak hodí konzervy, případně „salámy", ve kterých je namletá vyvážená dávka a pokud si BARF chcete nejprve osahat, můžete využít už nakrabičkovaných porcí, které jen vyklopíte do misky a máte hotovo.
V syrovém mase jsou určitě paraziti!
Jak jsem psal výše, prvním předpokladem k předcházení parazitů je brát maso od kvalitních dodavatelů, které prošlo veterinární kontrolou. Tady už také zapojíme selský rozum a vyřešíme si uskladnění masa, které je dobré udržovat hluboce zamražené. V lednici pak necháme pozvolna povolit jen potřebnou dávku, kterou následně co nejdříve zkrmíme.
Pes má kyselé pH v žaludku, které většina parazitů nepřežije a nemusíte se tak bát nákazy. Opět jsme ale u toho, že sledujeme svého psa a případný problém okamžitě řešíme.
Je to drahé? A jak je to s náročností přípravy?
Drahé, drahé… Co je drahé? Srovnáváme s granulemi? Pak ano i ne. Záleží, jestli jste doteď krmili levnými granulemi (předraženým šrotem) z Tesca nebo kvalitními granulemi. Bereme-li v potaz druhou variantu, pak vás BARF vyjde v průměru levněji nebo hodně podobně.
Zase záleží na tom, jaké berete maso, co k němu přidáváte... Asi to nejde říct takhle obecně. Navíc když zajdete na řezníkem, většinou vám poskytne pár syrových kostí zdarma.
Délka přípravy? Ano, určitě vám to zabere více času, než nabrání granulí do misky, ale mládí v kuchyni neztrávíte. Já mám třeba připravené přílohy v lednici, vždycky si den předem nechám rozmrazit maso a večer to všecko jen pěkně naservíruju do misek. I Pohlreich by ze mě měl radost. :) 10-15 minut v průměru pro obě holky?
Jak přejít z granulí na BARF
Je spoustu metod, jak přejít z granulí na BARF a každý doporučuje něco jiného. Proč? Protože každý pes je jiný, každý to přijme jinak a ke každému z nich tak musíme přistupovat individuálně. Já vám teď popíšu svůj postup dle rad pana Ing. Soukupa, který naprosto splnil mé očekávání a i díky tomu jsou holky už pár týdnů na BARFu bez sebemenších problémů.
Prvotní fáze (3-4 týdny)
- Granule se tráví i několik dní. Proto mi bylo před přechodem doporučeno nechat holky jeden den bez večeře a další den přejít komplet na BARF s menšími porcemi. Žádné přimíchávání masa do granulí. Protože holky nikdy neměly problém se žádnou změnou v jídelníčku, rozhodl jsem se do toho vlítnout rovnou naplno, bez hladovky a snížených porcí do začátku.
Lucy s Rozárkou to podle očekávání přijaly naprosto bez problémů. Pokud však máte psa citlivějšího na změnu ve stravování, může to být funkční způsob, jak přejít s co nejmenším odporem. Psi zvyklí z granulí mají totiž zásaditější žaludek a takováto změna může i díky krátkému trávicímu traktu vyvolat průjem.
- Důležitý je i druh masa, který si pro přechod zvolíte, aby nebylo pro začátek moc tučné. Začal jsem s hovězím hrubomletým, které je pro toto období vhodné. Nesnažte se také měnit druh každý den, nejprve je nutné, aby se trávicí systém psa se změnou srovnal.
I když Lucy nejdřív dělala trošku ksichty, když si v misce prohlížela syrové maso, po chvilce ho slupla a miska byla čistější, než z myčky.
- Může se ale stát, že ho bude váš pes odmítat. V takovém případě ho můžete zalít horkou vodou nebo lehce povařit a většina psů ho pak v klidu sní. Některé granule jsou totiž silně navoněné, aby je psi sežrali a maso jim pak už tolik nevoní. Je to podobné, jako když přijdete do KFC. :)
Druhá fáze - rozmanitost
- Jídelníčky řešíme hlavně my, lidé. Psovi je to jedno, ten vidí maso a sežere ho. Vlk si taky při pohledu na srnku neřekne: „Dneska ne, v úterý si dávám divočáka." Teoreticky tak můžete krmit stále jedním druhem masa a psovi nebude při správném vyvážení dávky nic chybět.
- I když věřím, že technicky na tom není nic špatného, osobně se klaním spíše k pestřejší stravě. Neříkám každý den jiný druh masa, ale myslím si, že v delším horizontu může pestrost jen pomoci. Každé maso je bohaté na jiné živiny.
Já jsem momentálně těsně po úvodní fázi a začínám holkám postupně přidávat do misky
- kosti, vnitřnosti,
- zkouším i další druhy masa,
- snižuji poměr rýže.
Jediným doplňkem, který přidávám, je zatím lososový olej. Plánuji ale vyzkoušet i vitamíny. Alespoň teď, když v tom všem ještě nejsem až tak moc zběhlý a stále se učím.
Po hlavě, ale s informacemi v zádech
Je pro vás BARFování zajímavé? Jděte do toho po hlavě, ale ne punkově! Neexperimentujte a sežeňte si dostatek informací, stojí to za to. Zajímá vás něco, co jsem v článku nezmínil? Nebojte se zeptat.
Článek sepsal Radek Vandra