V horkých měsících lze přeci jen pozorovat, že aktivita není tak vysoká, ale s chladnějším období to mým holkám sedí víc a i si s nimi mohu dovolit větší zátěž než jindy. Třeba při koloběžce. V létě s nimi nemohu běhat po rozpálených cestách, takže je to více o hledání alternativ, ale nyní je to jedno kde běháme či chodíme a společně si to užíváme ještě víc. Holky jsou v tomto období k neutahání, takže kdykoliv je možnost, tak něco podnikáme. Přijde mi že podzimní únava na ně v žádném případě neplatí.
S nastávajícím podzimním a zimním obdobím pejsci mohou mít zvýšený apetit
S nastávajícím podzimním a zimním obdobím můžeme jako správní páníčkové pozorovat, že pejsci mohou mít zvýšený apetit. Je to dáno jejich pudy, které je nutí ukládat si tukové zásoby na zimu. Jeli váš pejsek velmi hladový, zkuste mu nejprve místo zvyšování dávek, což by vedlo k jeho tloustnutí, nejprve rozdělit denní dávku na dva díly. Jeden mu dejte ráno či dopoledne a druhý večer a k tomu třeba ještě nějaký ten pamlsek. Moje holky naprosto ujíždí na sušeném mase, takže zcela jistě vyzkoušejte a myslím, že se to setká s velkým úspěchem.
Samozřejmě musíte ale brát na zřetel, zdali budete po pejskovi něco chtít. Stále platí, že před jakýmkoliv výkonem mu nedáváme žádnou nutriční bombu. Pokud chcete jít pouze na malou procházku, kde nebude pejsek běhat jako o život, tak asi v pohodě, ale když vím, že pejsek bude dvě hodiny běhat někdě po lese, tak mu určitě nedám nálož zvěřiny.
Na kvalitě krmiva závisí celková kondice a odolnost pejska
Na kvalitě krmiva závisí celková kondice a odolnost pejska, která je v tomto podzimním období ještě důležitejší než v létě. Pokud máte pejska stále doma a chodíte s ním jen na procházky není změna v jídelníčku nějak závratně velká.
Osobně bych doporučila nějaké vitamíny, lehce zpestřit stravu například o ryby či zvěřinu. Rybí maso obsahuje větší množství tuku což pomáhá k absorpci vitamínů. Zvěřina se zase tráví o něco déle a při trávení se organismus pejska zahřívá, což mu zkrátka v podzimním období uškodit nemůže.
Pejsek, který je chován venku i za nepříznivého počasí, tak v jeho případě mu musíte kvalitním krmivem dopřát daleko více energie, aby se zahřál. Tady bych doporučila stáhnout (nikoliv zcela oddělit) kuřecí maso a soustředila bych se více kolem ryb, zvěřiny a hovězího masa, doplněného a celou řadu zeleniny, aby do sebe dostal vitamíny.
Obecně platí, že s nižšími teplotami má pejsek vyšší kalorický výdej, kterému by měl odpovídat vyšší kalorický příjem. Ve stravě by měly zaujímat vyšší podíl tuky. Pokud Váš pejsek chovaný venku v podzimním a zimním období hubne, je nutné mu zvýšit energetickou hodnotu podávané stravy. No a v případě pejsků aktivních, tak tam stále platí, že jídelníček upravujeme v závislosti na jejich potřebách. Jinými slovy:
- Pejsci mají volno = zvěřina, ryby, hovězí.
- Pejsci mají zápřah = kuřecí maso, králičí maso.
- K tomu všemu rýže, těstoviny, ovoce, zelenina, minerální látky a vitamíny
Každý pejsek je jiný
Existuje opravdu velká škála pejsků a jejich potřeb a bylo by velmi obsáhlé hovořit o potřebách každého plemene. Proto existují obecná pravidla a každý správný páníček by si je měl dále upravit podle daného pejska. Proto lze krátce shrnout následující:
- Ano, upravujeme na podzim stavu tak, aby pejsek nehubnul a naopak moc nepřibíral na váze.
- Vybíráme stravu pestrou plnou vitamínů buď ze stravy samotné nebo z doplňků stravy.
- I když se nám nechce na podzim tolik ven, tak se pejskům věnujeme protože neznamená, že když nechceme my, tak on také ne.
- Bereme v úvahu, že období podzimu, je plné rúzných nachlazení a viróz, které neútočí jen lidi, ale i zvířata se s určitými zdravotními komplikacemi mohou setkat.
No a jako poslední, tak mějte na paměti, že na podzim jsou dny kratší. Proto když jdete ven, tak myslete na reflexní prvky jak pro sebe tak pro Vašeho pejska. Jdeme lépe vidět kdekoliv :-)
Sepsala Jiřka