Venku i doma by snědl všechno, co voní nebo jenom existuje.
Každou novou věc rovnou zkouší jíst. Venku jsme v tom velmi přísní a snažíme se, aby věděl, že nemůže spořádat vše na potkání. Doma ho také hlídáme. U většiny jídla zvládne odolat a nestojí mu to za to, abychom se na něj pak zlobili.
A pak jsou také vůně, které ho zkrátka neoblbnou a kterým nedokáže odolat, i když ví, že pak bude mít problém. V tu chvíli je to prostě silnější než on. Třeba taková kobliha nebo naopak maso, to u nás nesmí zůstat nikde ani na chvíli bez dozoru.
Doma dělám často kynuté těsto, většinou kyne pro jistotu schované v troubě. A tak se stalo, že jsem jednou udělala těsto na vánočku. Kynuté těsto, a ani to na vánočku, Krakena nikdy nezajímalo. Najednou tomu bylo bohužel jinak a během pár vteřin, co bylo těsto “o samotě”, celé zmizelo. Kraken, když chce, umí sníst cokoli jedním hltem.
Nejdřív vydávit, pak na kontrolu
Ihned jsem volala veterináři, abych si s ním domluvila postup. Plán zněl jasně - vydávit potravinu co nejdříve, pak na kontrolu k veterináři.
Dali jsme Krakenovi 3% peroxid vodíku pro vyvolání zvracení - většina lidí má doma v lékárničce jako dezinfekci. Peroxid vodíku jsme smíchali 1:1 s vodou, aby mu nepoleptal tolik sliznici. Pozor jen, že peroxid vodíku se má podávat do 2 hodin od snězení škodlivé potraviny. A zároveň nelze použít při snězení čehokoli, např. pokud došlo k pozření čistících prostředků, svíček atd., to by zvířátkům ještě více uškodilo. Kraken těsto zhruba za 30 minut celé vyzvracel.
Na veterině mu veterinář prohmatal bříško, prohlásil, že se má čile k světu a nevypadá, že by měl mít nějakou újmu, pro jistotu mu dal injekci na lepší trávení. A dalších pár dní jsme domluvili opatrný dietní režim.
Jak na následnou dietu
Na internetu existuje dost článků o tom, co pejsci nesmí jíst a jaké potraviny jsou pro ně nebezpečné. Také existuje dost článků o tom, jak u pejska vyvolat zvracení - a to nejen peroxidem vodíku, ale třeba jedlou sodou, hořčicí atd.
O čem jsem ale nenašla článek žádný, je právě ta vynucená dieta pro psa po tom, co jsme u něj museli vyvolat zvracení. Přitom i to je důležitá část procesu, aby se pejsek přirozeně vrátil do běžného režimu a neměl žádné potíže.
Jak jsme se stravou pro Krakena po vynuceném zvracení postupovali my?
Od veterináře jsme dostali radu, ať první den nejí nic, a pak po malých porcích rýži. Zároveň jsme postupovali podle toho, jak Krakena známe my a sledovali ho, jak na co reaguje. Nechtěli jsme se dostat do fáze, že bude už fit a nejhůř mu bude z toho, že bude mít pořádný hlad.
- První den nejedl tedy nic.
- Další den jedl víckrát za den a uvařili jsme mu rýži. Sice mu moc nechutnala, ale neměl na výběr. Rýže je do prázdného žaludku jak u psa, tak i u lidí, nejvhodnější.
- Do rýže jsme mu pak přidali i trochu másla, a to mu už šmakovala náramně. Stále jsme dodržovali, aby jedl zhruba 3-5x denně menší porce. U Krakena to bylo kor důležité, protože hodně hltá.
- Další den jsme už míchali rýži s masem, které jí normálně.
- Zhruba čtvrtý den jsme už krmili jen masem a kostmi, ale pořád dodržovali malé porce.
Změna stravy se doporučuje hlídat 5-10 dní.
Určitě ale záleží na tom, co pejsek snědl, jestli to zvládl vydávit atd. Nejlepší je zeptat se veterináře, který pejska viděl. Přejeme vám, aby vás nic takového nepotkalo! A pokud přeci jen, tak doufám, že vám tento článek pomůže překonat obtíže co nejlépe.
Sepsala Martina