Co cílem výstavy psů
Cílem je porovnat mezi sebou jednotlivé pejsky především v rámci stejného plemene, odchovy nebo celé skupiny zvířat a vybrat mezi nimi ty, kteří jsou aktuálně v nejlepší výstavní kondici.
Během výstavy psů zkušený znalec jednotlivých psích plemen posuzuje jejich klady a zápory (exteriéru i povahy) v kontextu se standardem daného plemene a zadává jedincům výslednou „známku“ (hodnocení), které může v budoucnu sloužit k tomu, aby se náš psí parťák stal v budoucnu šampionem dané země.
Před výstavou
Jak se na takovou akci připravit
Protože úspěšné absolvování výstavy předepsaného typu je velmi často podmínkou pro uchovnění jedinců, je dobré nejen pejska, ale i sebe, na takovou akci předem připravit.
Již od štěňátka se proto snažíme postupně nacvičovat základní pohyby, manipulaci a situace, které mohou v běžném provozu nastat. Jednoduše řečeno pejska socializujeme.
Výstava psů ovšem není jen o běžných, každodenních, úkonech. V jednu chvíli se totiž na poměrně malém prostoru sejde velké množství cizích lidí a psů, lákavých a často neznámých pachů a vše „vyvrcholí“ situací, kdy naprosto cizí osoba (rozhodčí) naruší psí komfortní zónu a požaduje po nás spoustu věcí, činností, se kterými se běžně nesetkáváme.
Základní činnosti, na které bychom měli pejska ještě před výstavou navyknout:
1) Prohlídka chrupu
2) Prohmatání těla od cizích osob
3) U psů „prohlídka“ varlat.
4) Pokud vlastníme plemeno, u něhož standard udává velikostí maximum nebo minimum, je vhodné psa naučit i měření kohoutkové výšky - nejednou jsem se setkala s jedinci, kteří se metru bojí
5) U malých plemen se vám zajisté bude hodit také naučit pejska stát na stole - malá plemena se často posuzují v postoji na stole, na neklouzavé podložce
Kromě samotné manipulace a postoje typického pro dané plemeno nám potom stačí natrénovat už jen psa v pohybu. Pohyb trénujeme:
- se psem u naší levé nohy
- v poklusu - nejčastěji se poté běhá v kruhu
- proti směru hodinových ručiček
- v rovině, tzv. tam (od rozhodčího) a zpět (zpátky k němu)
Učte pozitvně a motivujte
Veškeré tyto základní návyky, jak v pohybu, tak i postoji se snažíme učit pozitivně, hrou s nějakými dobrotami nebo hračkou, aby měl pejsek z dobře odvedené práce stejnou radost, jako vy. Nám se například při nácviku osvědčilo používat menší kusy pamlsků (co nejvíce „voňavých“), jako jsou třeba vepřová střívka nebo salámek Mourek.
A co vzhled
Kromě chování, které učíme pejska dostatečně dopředu, nesmíme zapomenout ani na jeho exteriér. Způsob a dobu úpravy srsti volíme dle daného plemene a jeho specifikace. Některá plemena musíme česat nebo koupat již delší dobu před výstavou, aby jejich srst dosáhla požadované kvality.
Obecně prospěšné pro kvalitu srsti je ale například užívání vhodných doplňků pro srst, ať již v podobě vitaminových preparátů nebo například přidáním lososového oleje do krmiva. Nepřímo také například prostřednictvím zařazení kachního nebo rybího masa do krmné dávky, lze kvalitu srsti rovněž pozitivně ovlivnit.
V pokračování se dočtete, jak to chodí na výstavě.
Sepsala Monika
IG https://www.instagram.com/moncakk/