DOTAZ Č. 1 - Kdy a jak mám začít s BARFováním štěnátka
Než podáme první maso svému štěňátku, je dobré si o Barfování přečíst nějaké informace, případně se poradit i se svým veterinářem.
Je důležité vědět, co vlastně Barfování je a co od toho jako páníček očekáváte. Barfování není totiž jen o tom dát do misky syrové maso. Není to jako když nasypete do misky granule a necháte pejska papat. Je to trochu složitější proces, na druhou stranu se pak ale pejskovi dostává to nejlepší, co může mít.
Pokud jste tedy zhodnotili všechna pro i proti a máte štěňátko, se kterým chcete Barfovat, tak jedním z důležitých aspektů je nemíchat granule a maso dohromady. Maso i granule mají velmi odlišný čas trávení, a to může způsobit pejskovi zažívací potíže. Obecně se udává doba do 4 týdnů, během kterých by si mělo štěňátko zvyknout na novou stravu.
- V prvních dvou týdnech dávejte pouze lehčí masa jako jsou kuřecí, krůtí případně ryby. Co se příloh týče, tak dávejte pouze jeden druh. Vždy pejska pozorujte a stejně tak kontrolujte, co na to říká jeho zažívací ústrojí.
- Pokud neshledáte žádné problémy, tak ve třetím týdnu zařaďte masa tučnější a kuřecí kosti.
- Pokud i zde bude vše v pořádku, tak od čtvrtého týdne můžete přejít na plné barfování, tzn. na všechny druhy masa, vnitřností, ovoce, zeleniny a přílohy.
Samozřejmě ještě nějaký čas pozorujte zažívání pejska, ale mělo by být všechno naprosto v pořádku. Určitě můžete také štěňátku koupit na Vetamixu jejich skvělé salámky anebo konzervy. Nabídka je opravdu široká.
DOTAZ Č. 2 - Jak BARFovat na dovolené
Pokud plánujete dovolenou s pejskem, tak je určitě mimo jiné dobré plánovat i jeho stravování. Ledničku či přímo mrazák většinou na dovolené nemáme, takže vhodnou alternativou jsou pak konzervy.
Na stránkách Vetamixu naleznete velký výběr, a proto můžete připravit pro vašeho parťáka různé druhy konzerv na každý den.
Asi bych doporučila občas do jídelníčku právě ony konzervy zařadit, aby si na ně pejsek přivykl. Pokud by byl pouze na masu a pak najednou dostane v cizím prostředí něco, co předtím nikdy neměl, tak se může stát, že se toho ani nedotkne anebo ho jeho zažívací ústrojí velice potrápí, a to Vám všem může pokazit dovolenou.
Konzervy jsou snadno skladovatelné a nevyžadují ledničku či mrazák.
DOTAZ Č. 3 - Mám přidávat vitamíny a doplňky stravy
Asi víte, že bez vitamínů a doplňků stravy se lidi neobejdou a stejně tak to je i u pejsků.
Každý z nás chce mít určitě zdravého pejska, proto je právě vhodné nad tímto přemýšlet. Pokud teda zrovna máte v plánu podávat vitamíny nebo jiné doplňky stravy, tak byste měli vědět, proč je chcete podávat a zda pejsek skutečně potřebuje konkrétní druh doplňků.
Rozhodně nedoporučuji míchat velké množství vitamínů s tím, že čím více vitamínů tím lépe. Jsou vitamíny, které mezi sebou navzájem kolidují. Proto volte vždy raději jeden, či dva druhy a po dobrání vitamínů nechte jeho tělo zregenerovat.
Pokud máte pejsky aktivní, tak zvolte vitamíny a mobilitu. Držte se doporučeného denního dávkování a nepřekračujte onu dávku. Také není dobré vitamíny podávat pouze občas, jen když má pejsek například před výkonem či bezprostředně po něm. To prakticky nemá žádný význam. Vitamín jenom projde tělem a žádné využití z něj není.
Vždy si pečlivě čtěte informace, které naleznete na obalech, případně opět tyto věci konzultujte s veterinářem.
DOTAZ Č. 4 - Kdy a kam objednávky vozíte
Co se týče objednávek a závozů, tak služby Vetamixu hodnotím velmi kladně. Je to pro mě velmi pohodlné.
Na stránkách Vetamixu mají vlevo nahoře odkaz na prodejny a rozvozy. Po kliknutí na něj budete přesměrováni na mapu a když napíšete svou adresu, tak vidíte, v jaký den se po vašem kraji bude pohybovat vozidlo Vetamixu.
Je jedno, jestli bydlíte v Aši nebo Zlíně. Vetamix si najde cestu, kam budete chtít. Pak už budete jen informováni o čase doručení Vašeho krmení a ochotný řidič přijede přímo před Váš dům.
Pokud bude navíc Vaše objednávka vyšší než 1200,- Kč, tak máte dopravu zdarma.
DOTAZ Č. 5 - Jak je to s BARFováním kočiček
Většina témat se upírá ke krmení pejsků a vše kolem nich. Jak je to ale v případě, že máte doma kočičku a chcete i s kočičkou Barfovat. Jde to vůbec a lze to prostřednictvím Vetamixu? Odpověď není nikterak složitá. ANO lze to.
Pojďme ale trochu podrobněji:
Orientační doporučená dávka masa pro kočku je cca 2–3 % její tělesné hmotnosti. U průměrné kočky s hmotností 5 kg bude tedy krmná dávka přibližně 100–150 gramů.
Rozložení krmné dávky by mělo být následovné:
- 80 % svalovina,
- 10 % masité kosti,
- 10 % vnitřnosti.
Kočky mohou jíst prakticky všechna masa – králičí, kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové, kachní. S rybami ale buďte opatrní, neboť obsahují enzym thiaminázu, který rozkládá vitamín B1. Nedostatek se u koček projevuje onemocněním srdce a mozku. Podávejte je proto raději maximálně 1x týdně.
Kočičky mívají mlsné jazýčky. Maso musí být vždy čerstvé a podávané při pokojové teplotě.
Také nezapomeňte, že přílohy do kočičí stravy nepatří.
Sepsala Jiřka