Přirovnejme to k nám lidem. Co kdybychom každý den dostávali to samé? Jak dlouho by nám to asi tak chutnalo? Asi moc dlouho ne, že? A proto je tu BARF.
Tenhle přirozený způsob krmení má spoustu výhod. Pro zvíře je to zajímavé, protože každý den může dostat něco jiného. Díky tomu že z větší části neprochází tepelnou úpravou, se zachovává veškerá kvalita, potřebné vitamíny, enzymy a minerály.
A mám na to důkaz. Máme doma ještě jednoho adopťáka a to Bruce (Brusinku). Brusinka má už 9-10 let, ale je nekonečné štěně. Panička ho dávala pryč i s jeho dvěma sourozenci, protože odjížděla z ČR.
Brusince jsme zkoušeli dávat všechny druhy granulí, od obyčejných až po ty nejdražší. Brusinka během měsíců zhubnul 5 kg, takže z nějakých 25 kg na 20 kg. Byli jsme s ním u veterináře a všechny testy byly v pořádku. Ani pan veterinář nevěděl, proč stále shazuje váhu.
Každý týden jsme navyšovali dávku krmiva, ale Brusinka situace se nezlepšila a 18 kg váhy nás vyděsilo. Začala jsem mu do misky přidávat i plnotučný tvaroh s vidinou toho, že přibere a už všechno bude ok. Bohužel měl brzy další dvě kila dole a byli mu vidět všechny kosti.
Pak jsem se někde dočetla, že na to aby pes přibral a zesílil by mohl pomoci právě BARF. Byla jsem skeptická k tomu, že by můj pes měl žrát syrové maso. Vždyť mi všichni od dětství tvrdili, že pes, co žere syrové maso a krev je agresivní a nezkrocená bestie.
Vzhledem k tomu, že dosud nic pomáhalo, byla jsem ochotná to risknout. Bruce během dalšího měsíce shodil na 15 kg, což už bylo obrovské riziko. Takže jsem odhodila strach z toho, že můj pes mě po syrovém masu sežere a konečně se rozhoupala.
A tak jsme začali barfovat a můj pes se mi postupně měnil před očima. Ze začátku přibíral spíše pomalu, ale už to bylo malé vítězství a já věděla, že jsem našla ten nejlepší způsob krmení.
Už je to rok a Bruce má krásných 22 kg. A když mu dám hovězí ve vlastní šťávě, tak se po něm může utlouct. A co z toho vyplývá? Nevěřte všemu, co jedna bába povídala.
Článek sepsala Monika Hejbarová